Rīgā, 1.07.2021.

Nr. 01_07_2021

Latvijas Republikas Ministru prezidentam

Krišjānim Kariņam

 

Zemkopības ministram

Kasparam Gerhardam 

un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram

Artūram Tomam Plešam

 

Atklāta vēstule aicinot meklēt kopsaucējus Latvijas dabas resursu apsaimniekošanā

 

Godātie Kariņa, Gerharda un Pleša kungi,

Vakar vairākas lauksaimniecības organizācijas iesniedza prasību Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Artūram Tomam Plešam, kurā pausts aicinājums veidot dialogu ar lauksaimniecības organizācijām.  (https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/lauksaimnieki-iesniegs-plesam-prasibu-veidot-dialogu-varetu-sekot-ari-lielaka-meroga-protesti.a410929/

Mēs, Latvijas vides organizācijas, iestājamies par dialogu un līdzvērtīgu sarunu starp dažādām nozarēm un interešu grupām. Lai arī formāli vides organizācijas tiek pārstāvētas dažādās darba grupās, kurās lemj par lauksaimniecības un mežsaimniecības politiku, visbiežāk vides sektors Zemkopības ministrijā un citos lēmumu pieņemšanas procesos netiek pienācīgi iesaistīts, uzklausīts un ņemts vērā. Mēs vēlamies atgādināt politikas veidotājiem -, ka vides organizācijas darbojas, balstoties vides un bioloģijas zinātnēs, un šo zinātņu atziņas ir jāuzlūko vienlīdzīgi ar citām, kas ne vienmēr tā ir noticis. 

Lauksaimniecības un mežkopības nozarēm ir ļoti liela ietekme uz klimata mainību, bioloģisko daudzveidību, apkārtējās vides kvalitāti kopumā, tāpēc vides prasības nedrīkst uzskatīt par apgrūtinājumu. Jāatceras, ka šīs nozares ir ļoti atkarīgas no dabas resursu pieejamības un kvalitātes, klimatiskajiem apstākļiem, tāpēc nopietna attieksme pret vides aizsardzību vistiešākajā veidā ir zemkopju un mežsaimnieku interesēs. Tomēr Latvijas dabas resursu izmantošanas politikas veidotāja Zemkopības ministrija attiecībā uz Eiropas Zaļā Kursa un ES Bioloģskās Daudzveidības Stratēģijas līdz 2030. gadam īstenošanu līdz šim izcēlusies ar piesardzību vai noraidošu pieeju. Vides organizācijas ir gatavas palīdzēt Latvijai īstenot tādu meža un lauksaimniecības politiku, lai nodrošinātu, ka Latvijā tā ir patiesi zaļa un sociāli atbildīga.

Mēs atbalstām premjerministra Krišjāņa Kariņa viedokli, ka nepieciešams meklēt kopsaucēju, un ierosinām izveidot Resursu ilgtspējīgas pārvaldības padomi, kas apvienotu vides, ekonomikas un sociālās nozares līdzvērtīgā pārstāvniecībā Latvijas dabas resursu apsaimniekošanai, nodrošinot virzību uz ilgtspējīgu attīstību. Lai veidotu līdzvērtīgu visu sektoru pārstāvniecību, ierosinām, ka šai padomei jābūt premjerministra, nevis atsevišķas ministrijas pārraudzībā. 

 

Ar cieņu

Andrejs Briedis, Latvijas Dabas fonds 
Jānis Brizga, biedrība “Zaļā brīvība”
Elgars Felcis, Latvijas Permakultūras biedrība
Elita Kalniņa, Vides aizsardzības klubs
Jānis Rozītis, Pasaules Dabas fonds
Jana Simanovska, biedrība “Ekodizaina kompetences centrs” 
Jānis Ulme, Vides izglītības fonds, Zemes draugi 
Kristīna Veidemane, biedrība “Baltijas Vides Forums”
Līga Brūniņa, biedrība “Baltijas krasti” 
Viesturs Ķerus, Latvijas Ornitoloģijas biedrība

Kontakti: 

Jana Simanovska, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., tel. 29296999

Dokuments pdf formātā lejupielādējams šeit